Venerable José María García Lahiguera

Venerable José María García LahigueraProfile

Ordained a priest in the archdiocese of Madrid, Spain on 29 May 1926. Doctor of canon law in 1928. He taught, served as spiritual director at the seminary in Madrid, and helped found Catholic Action groups in the city. On 25 April 1938, during the persecutions of the Spanish Civil War, he co-founded the Oblate Sisters of Christ the Priest, a contemplative order devoted to praying and supporting priests and seminarians; they received the approval of Pope Pius XII in 1950. Father José was chosen Auxiliary Bishop of Madrid, Spain and Titular Bishop of Zela on 17 May 1950. Bishop José served Council Father at all four sessions of the Second Vatican Council. Chosen bishop of Huelva, Spain on 7 July 1964. Chosen archbishop of Valencia, Spain on 1 July 1969. He suffered a cerebral thrombosis on 11 February 1974, and recovered, but his health was never the same, and he resigned his see on 9 March 1978. He spent his eleven years of “retirement” teaching, lecturing and conducting retreats.

Born

Died

Venerated

MLA Citation

  • “Venerable José María García Lahiguera“. CatholicSaints.Info. 10 January 2020. Web. 5 July 2020. <>