Archbishop Nicholas Heath

Profile

Bishop of Rochester, England in 1539. Bishop of Worcester, England on 22 December 1543. He resigned the see in 1551, but was re-appointed in 1554. Lord President of Wales. Lord Chancellor. Archbishop of York, England on 19 February 1555. He recovered much of the property that King Henry VIII had taken from the diocese for crown use. When Elizabeth ascended the throne of England, Archbishop Nicholas acknowledged her as queen but not head of the Church. He resigned the see in 1559, the last Catholic bishop to hold the see, and after a brief imprisonment during the persecutions of Queen Elizabeth I, he retired to Cobham in Surrey, England.

Born

Died

  • December 1578 in Cobham, Surrey, England of natural causes
Additional Information

MLA Citation

  • “Archbishop Nicholas Heath“. CatholicSaints.Info. 23 January 2020. Web. 24 June 2021. <>