Archbishop Joseph Sadoc Alemany y Conill

Archbishop Joseph Sadoc Alemany y ConillProfile

First Archbishop of San Francisco, California. A Dominican missionary in Ohio, Kentucky, and Tennessee, he was ordained on 11 March 1837, appointed Bishop of Monterey, California on 30 June 1850, and transferred on 29 July 1853 to the newly created metropolitan See of San Francisco. When he resigned in 1883, his province had grown from the 21 secularized missions of the Franciscans to a Catholic population of about 300,000. He inaugurated the first efforts for adjustment of the Pious Fund. Titular Archbishop of Pelusium on 20 March 1885.

Born

Died

Additional Information

MLA Citation

  • “Archbishop Joseph Sadoc Alemany y Conill”. New Catholic Dictionary. CatholicSaints.Info. 13 November 2019. Web. 26 February 2021. <>