Archbishop Andreas Ignatius Schaepman

Archbishop Andreas Ignatius SchaepmanProfile

Auxiliary Bishop of Utrecht, Netherlands and Titular Bishop of Esbus on 13 July 1860. Archbishop of Utrecht on 13 March 1868 until his death; he served over 22 years. Participated in the First Vatican Council.

Born

Died

Additional Information

MLA Citation

  • “Archbishop Andreas Ignatius Schaepman“. CatholicSaints.Info. 3 November 2018. Web. 24 November 2020. <>