Venerable Franz Joseph Rudigier

[Venerable Franz Joseph Rudigier]
Also known as

  • Franz Joseph Rudiger

Profile

Ordained in the diocese of Bressanone, Italy on 12 April 1835. Bishop of the diocese of Linz, Austria on 19 December 1852; he served for over 31 years.

Born

Died

Venerated

Beatified

MLA Citation

  • “Venerable Franz Joseph Rudigier“. CatholicSaints.Info. 26 April 2009. Web. 28 March 2015. <>