Venerable Francesco Saverio Petagna

Profile

Ordained in 19 December 1835. Bishop of Castellamare di Stabia, Italy on 11 January 1850. Council Father of Vatican Council I. Founded the Congregation of the Religious Sisters of the Sacred Hearts of Jesus and Mary.

Born

Died

Venerated

MLA Citation

  • “Venerable Francesco Saverio Petagna“. CatholicSaints.Info. 16 April 2015. Web. 21 April 2015. <>