Venerable Agustín Ramírez Barba

Venerable Agustín Ramírez BarbaProfile

Born to a poor family. Ordained on 2 August 1908 in the diocese of San Juan de los Lagos, Mexico. Director of the seminary of Guadalajara, Mexico. Chaplain of the Santuario del Señor de la Misericordia in Tepatitlán, Mexico on 23 July 1923. Founded the Congregation of the Sister Servants of the Lord of Mercy.




Additional Information

MLA Citation

  • “Venerable Agustín Ramírez Barba“. CatholicSaints.Info. 22 July 2015. Web. 21 October 2016. <>