New Catholic Dictionary – Blessed François de Montmorency Laval

Saint Francis de Montmorency LavalArticle

First Bishop of Canada. 30 April 1623 in Montigny-sur-Avre, Normandy, France; died 6 May 1708 in Quebec, Canada. He studied under the Jesuits at La Fleche and Clermont, and was consecrated vicar Apostolic of New France on 11 April 1658, landing at Quebec the following year. He was deeply attached to the Jesuit and Recollect missionaries, and aided them by the vigorous struggle he made against the sale of liquor to the Indians. He organized a complete system of education, both literary and technical, and displayed his patriotism in procuring the creation of the Sovereign Council. On 1 October 1674 Quebec was elevated to a diocese. Worn out by his zealous labors, Laval resigned his see on 24 January 1688. He was highly reputed for his sanctity, and in 1890 the cause of his canonization was introduced at Rome. He was beatified on 22 June 1980 by Pope John Paul II.

MLA Citation

  • “Blessed François de Montmorency Laval”. New Catholic Dictionary. CatholicSaints.Info. 12 August 2018. Web. 21 November 2018. <>