Father Hans Urs von Balthasar

Father Hans Urs von BalthasarProfile

Jesuit priest, ordained on 26 July 1939. Incardinated for the diocese of Chur, Switzerland on 2 February 1956. Theologian. Co-founded the Secular Institute of the Community of Saint John. Cardinal-elect of San Nicola in Carcere at the time of his death. His Cause for Canonization has opened.

Born

Died

Additional Information

MLA Citation

  • “Father Hans Urs von Balthasar“. CatholicSaints.Info. 1 November 2018. Web. 18 November 2018. <>