Bishop John Edward Cuthbert Hedley

Bishop John Edward Cuthbert HedleyProfile

Member of the Benedictines, making his profession on 10 November 1855. Ordained a priest on 19 October 1862 at the Saint Lawrence Abbey in Ampleforth, England. Chosen auxiliary bishop of Newport and Menevia, Wales and titular bishop of Caesaropolis on 22 July 1873; he was elevated to the bishop of Newport and Menevia on 18 February 1881, and served there over 42 years. He wrote a number of works on the faith, and many of his sermons and lectures have been published.

Born

  • 15 April 1837 at Carlisle House, Morpeth, Northumberland, Vicariate Apostolic of Northern District, England

Died

MLA Citation

  • “Bishop John Edward Cuthbert Hedley“. CatholicSaints.Info. 30 November 2019. Web. 6 December 2019. <>