Bishop Alfredo Verzosa y Florentin

Profile

Obtained his degree in theology from the University of Santo Tomas, Philippines in 1904. Ordained on 24 December 1904. Bishop of Lipa, Philippines on 6 September 1916; he served over 34 years until his retirement. Apostolic Administrator of Nueva Segovia, Philippines from 1926 to 1927. Founder of the Missionary Cathechists of the Sacred Heart. He built churches, convents and schools in his diocese – and then worked to rebuild after the destruction of World War II. Claimed to have witnessed some of the Miracles of the Roses in which the Blessed Virgin Mary is reported to have appeared in a Carmelite convent in Lipa, Batangas, Philippines in the late 1940’s and early 1950’s; it is under investigation. Titular bishop of Capsa on 25 February 1951. His Cause for Canonization opened in 2013.

Born

Died

MLA Citation

  • “Bishop Alfredo Verzosa y Florentin“. CatholicSaints.Info. 7 April 2015. Web. 5 September 2015. <>