Bishop Alfredo Maria Obviar

Bishop Alfredo Maria ObviarProfile

Educated at the Jesuit College of Saint Francis Xavier in Manila, Philippines. Ordained a priest in the diocese of Lipa, Philippines on 15 March 1919. Parish priest at Malvar, Batangas, Philippines and the cathedral parish of Lipa from 1927 to 1944 during which he established several catechetical centers. Auxiliary bishop of Lipa and titular bishop of Linoƫ on 11 March 1944. Apostolic Administrator of Lucena, Philippines on 4 November 1950. Founded the Missionary Catechists of Saint Therese of the Infant Jesus on 12 August 1958. Council Father at session one of the Second Vatican Council. Bishop of Lucena from 21 June 1969 till he retired on 25 September 1976. His Cause for Canonization has opened.

Born

Died

Additional Information

MLA Citation

  • “Bishop Alfredo Maria Obviar“. CatholicSaints.Info. 1 November 2018. Web. 15 November 2018. <>