Archbishop Thomas Andrew Donnellan

[Archbishop Thomas Andrew Donnellan]
Profile

Ordained on 3 June 1939. Received a doctorate in canon law in 1942 from The Catholic University of America, Washington, DC. Assistant pastor of Saint Patrick’s Cathedral in New York. Secretary to Cardinal Spellman in 1954. Papal Chamberlain to Pope Pius XII in June 1954. Domestic Prelate to Pope Pius XII in March 1958. Rector of Saint Joseph’s Seminary in Yonkers, New York in 1962. Named Prothonotary Apostolic by Pope John XXIII in December 1962. Bishop of Ogdensburg, New York on 28 February 1964. Archbishop of Atlanta, Georgia on 24 May 1968 until his death; he served over 21 years. Worked for aid to the poor, improved race relations, and social justice; in 1970 he halted enrollment in Catholic schools in his diocese in order to prevent an exodus of students from the intergration efforts in the public schools.

Born

Died