Archbishop Jan Cieplak

Archbishop Jan CieplakAlso known as

  • Jan Tsepliak
  • Ian Giatsintovich

Profile

Born to a family of impoverished Polish nobility. He studied at the Roman Catholic Theological Academy in Saint Petersburg, Russia, and was ordained a priest on 24 July 1881. Seminary instructor. Auxiliary bishop of the diocese of Mohilev, Belarus, and the titular bishop of Evaria, on 16 July 1908. Titular archbishop of Achrida on 29 March 1919. Highest ranking representative of Roman Catholic Church at the time of the founding of the Soviet Union, which led to harassment and multiple arrests. Arranged for the relics of Saint Andrew Bobola to be moved to Rome, Italy to prevent their destruction by Communists. Arrested for his faith and works by Soviet authorities determined to rid the region of Catholicism, he was sentenced to death, but this was commuted to ten years imprisonment following international protests. Appointed Apostolic Administrator of Mohilev on 5 July 1923. Chosen Archbishop of Vilnius, Lithuania by Pope Pius XI on 14 December 1925, he died before he could be consecrated. His Cause for Canonization for a life of heroic virtues has opened.

Born

Died

Additional Information

MLA Citation

  • “Archbishop Jan Cieplak“. CatholicSaints.Info. 21 February 2019. Web. 11 November 2019. <>